İçeriğe geç

NUBİA PİRAMİTLERİ

B

ir Fotoğrafçının Gözünden
Nubia’nın Az Bilinen Piramitleri
Yazar: Tolunay Bayram

Sudan’ın turuncu çölündeki az bilinen 2000 yıllık Meroe Piramit Kompleksi’nin eşsiz görüntüleri fotoğrafçı Christopher Micheal tarafından fotoğraflandı.

Fotoğrafçı Christopher Micheal, 2011 yılında Antik Mısır’a dair online bir kurs buldu ve kaydoldu. Bu kursun ardından altı yıl sonra Micheal etkisinde kaldığı ve hayranlık duyduğu bölge hakkında merakını gidermek için Sudan’ın turuncu çöllerini gezeceği 9.509 km’lik bir yolculuk yapmaya karar verdi.

Nubia piramitleri çok az kişi tarafından biliniyor
Olasılıkla dünya üzerindeki hemen hemen herkes Mısır’daki piramitler konusunda bir fikir sahibi. Bu ünlü Mısır piramitlerinin daha güneyinde onlar kadar ünlü olmayan ancak en az onlar kadar iyi korunmuş ve değerli bir piramit grubu bulunmakta. Sudan, Meroe’deki bu piramit kompleksinde MÖ 300’den – MS 350 yılları arasına tarihlenen yaklaşık 200 adet piramit bulunuyor. Yapılan araştırmalarca bu piramitlerin Nubia denilen Sudan bölgesini, uzun süre yöneten Kush krallığının anıt mezarları olduğu anlaşıldı. Anıtsallık bakımından Mısır’daki piramitlerden çok daha küçük olsalar dahi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu piramitler, bölgenini kültürü hakkında çok önemli bilgiler veriyor.

Mısır kültürünün öğelerini özümsemeye çalışıyorlardı
Nubia’lılar, Mısırlılar mezarları gizlemek için anıtsal piramit mimarisinden vazgeçtikleri dönemde onların kültüründen etkilenerek bu piramitleri yaratmayı ve etkileyici Mısır kültürüne biraz daha yaklaşmaya başlamışlardı.

Burada bulunan piramit kompleksinin bu kadar gizli ve bilinmez olmasının asıl nedeni ise kuşkusuz bu alandaki sosyal ve coğrafi tehlikeler. Micheal, gezisini yapacağında pek çok kez uyarıldığını ve hatta ABD Dışişleri Bakanlığı’nın biraz da zoruyla bir uydu telefonu bile aldığını söylüyor. Ancak Micheal bu önlemlerin tamamı ile gereksiz olduğunu ve Sudan halkının gayet hoşgörülü ve misafirperver olduğunu belirtiyor.

Micheal, Sudan’da gezdiği bu büyük piramit kompleksinde onun için en ilgi çekici olan şeyin bu alanın turistik anlamda ticarete dökülmemiş olması olduğunu söylüyor. “Dürüst olmak gerekirse 2000 yıl öncesine götürülmüş gibiyim. Yalnızca çöl, siz, göçebe kabileler ve arada sırada ortaya çıkan develer dışında hiçbir şey yoktu.” diyor.

Her ne kadar bu güzel tarihi alan oldukça iyi korunmuş olsa da olasılıkla yapıldıkları dönemlerden bu yana soyguncuların ve mezar hırsızlarının tahribatına maruz kalıyor. Hatta pek çok 19. yüzyıl hazine avcısının günlüklerinde Meroe bölgesinde yapılan büyük hazine kazıları ve piramit tahribatlarından bahsediliyor
Arkeofilu.com

Kategoriler

Genel

ŞeyhmusÇakırtas Tümünü göster

Işığa sevdalı birisiyim. Elimde iki diploma, bir KHK belgesi var. Değişik düşüncelere açık olduğumu ifade edebilirim. Kural,kaideleri çok sevmem, ama ilkesiz de yaşamam. Fotağraf ve yazı peşinde ki yolculuğum henüz orta okul sıralarında başladı. Yıllardır da devam ediyor.Henüz iyi bir fotoğraf emekçisi olamadım, bir kitabım olmadı. Hayatımın karesi için gezmeye, o kareyi yakalamaya, kalemi oynatmaya çalışıyorum. Mutlaka bulacak, kaf dağında olsa da fotoğraflayacağım diye düşünüyorum.
Belgelemek, yoksul ve yoksunların duygularını ölümsüzleştirmek hoşuma gidiyor. Sokakları seviyorum, insanları, değişik kütürleri, tarih ve doğayı seviyorum. Bir de sevmediğim bir şey var. Saydıklarıma tezat olan, yıkan ve yok eden savaşı hiç sevmiyorum...
Bu yolda bana destek olmanızı istiyorum. Destek derken yazdıklarımı okuyun, fotoğraflarımı inceleyin, hesabımı takip edin ve beni acımasızsca eleştirin...
Hatta siz de fotoğraflayabilir, yazabilir ve blogumda yayınlaması istiyebilirsiniz.
Sizinle canlı bir ilişkilenme sağlayabilirsem, mutlu olacağımı, çok şey öğreneceğimi biliyorum...
Hepimize selam ve saygılarımla..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: