Kırmızı ve acı

Mezopotamya’da sebze ve meyve yetiştirmek, kurutmak bir gelenektir. Çoğu aile ihtiyacından fazla sebze ve meyve kurutur, eşe dostta satarak, aile bütçesine katkı sunar. Kurutmalık, kışa hazırlık genellikle kadınların işidir. Nadir de olsa, bazı erkeklerin kurutma işini yaptığını söylenebilinir.

Özellikle  yöreden yöreye değişse de biber, domates, kabak, acur, bamya ve patlıcan kurutulurken; kaysı, erik, armut, dut, üzüm ve daha bir çok meyve kızgın güneş altında kurumaya bırakılır, meyveler tam kurumadan toplanırken, sebze ise tamamıyla kurutulur.

İş sanıldığı kadar kolay değildir. Bir kere sebze ve meyve kurumaya bırakıldığında küflenmeyecek, renk değiştirmeyecek ve farklı bir tada dönüşmeyecek.

 

Genellikle sebze ve meyveler bazen bütün, bazen dilimlere ayrılır ya da ipe geçirilerek güneşte kurutulmaya bırakılır. Bu bazen biber, bazen domates ya da kaysıdır.Bir çok yörede, mevsim sonbahara evrildiğinde,  tarlalar, evlerin üstü hatta yol kenarları kıpkırmı ve sarıya  kesilir.  Biber genç kadınların ellerinde kurutulurken, kaysı ve başka meyvede güneşte tam kurumadan toplanıp, yemeye hazır hale getirilir.

Dolmalık Kırmızı biber kurutan genç kadınlar. Suruç /Müşrit Pınar 2014

DSCF1547.JPG

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s