Yeni bir başlangıç

Sevgili dostlar bir süredir üzerinde çalıştığım web sitesi nihayet kısmen de olsa bitti. Üzerinde çalıştığım derken, teknik olarak bir şey yaptığım yok. Paket halinde olan web sitesinin içeriğiyle ilgili çalışmalar yürüterek, bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

İsterseniz hikayeyi ta başından alayım.

Bir genç gazeteci dostumun önerisi doğrultusunda Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin “Demokrasi için medya, medya için demokrasi’ adlı programı inceledim.

Birkaç kez okuduktan sonra bir bucuk yıldır kendi imkanlarımla sürdürdüğüm blog sayfamı hem tanıtmak, hem de geliştirmek için bir proje hazırladım ve işsiz gazeteciler için oluşturulan fona başvuruda bulundum.

Tek bir amacım vardı. Uzun bir süredir yazı ve fotoğraflarımı paylaştığım www.seyhmuscakirtas.com ‘i  geliştirmek ve daha nitelikli hale getirmekti.

Fazla uzatmadan birkaç kez yazışmadan sonra bir takım konular biraz daha netleşti ve blog geliştirmenin mümkün olmadığı, eğer istenilirse yeni bir web sayfası için proje hazırlayabileceğim  bildirildi.

Birkaç gazeteci arkadaşla görüştüm, düşüncelerini aldım  ve yıllardır içimde bir ukde olan 3.Göz’ü canlandırmak mümkün olabilir umuduyla yeni bir web sayfası için projemi revize ettim.

Birkaç gün içinde değerlendirme aşamasını geçtim ve AB destekli bir web sayfası için somut adım için gerekli evraklar istendi. Sözleşmeye göre  İki yıllık  hosting ve domain ücreti olan 2 yıllık 400 evroluk ödeme yazılım şirketine yapıldı.

Ve geçen ay tarafıma teslim edilen web sayfası bir paket programdı ve üzerinde ciddi çalışma gerekiyordu.

Oysa ben web’in teknik alt yapısından hiç anlamıyordum. Yıllardır internetle meşgul olsam da web işini öğrenememiştim.

Buna rağmen kendimi sığ sulara bıraktım.

Henüz boğulmadım

Tek başıma ilerliyorum. Birkaç arkadaş beni bu sıg sularda rahatlatmak için zaman zaman can simidi atmıyor değil, ama halen bir başıma debeleniyor, bir limana varmak istiyorum.

Bir bütçem yok, kıyıda köşede bir sermayem de yok ve dört yıldır işsizim.Bir düşünce dünyan ve geçmişte çektiğim, vurgunlardan kurtarabildiğim birkaç düzine fotoğraf ve  yazdığım üç beş klasör dolusu karalamalarım var. Bunlarla bir web sayfası ayakta durur mu, bilmiyorum.

İçimde durmaz demek gelmiyor, umutla siteyi daha şık hale getirme çabasındayım.  Aklımda bir İskenderiye Kütüphanesi örneği var. Kıyıda köşede yazısı duranları bulmayı düşünüyorum.

Belki çok az okunacak ama olsun.

Bu sığ sularda boğulana kadar debelenmeye devam edeceğim.

Belki benimle birlikte debelenmek isteyen değişik insanlar çıkabilir.

Para yok, pul yok, reklam yok. İstesem de reklam alamıyorum. Gooogle bile bana zırnık vermiyor.

Blog hesabımdan,  15 aydır kazancım 3 dolar kadar bile değil.

Böylesi bir iktisadi tablom var.

Hiç zararı yok. Bir sosyal medya mecrası, olmasa da olur ama olursa, güzel olur.

Evet desteklerinizi bekliyorum.

Tek tüfek olmak zor, bir başına debelenmek daha bir zor. Birkaç arkadaş yazılarıyla,fotoğraflarıyla bana destek oluyor. Bu sayının artacağını umut ediyorum.

Ayrıca www.3uncugoz.com adlı web sayfamda  AB ve Türkiye Gazetecilerin logosu var. Bu program gereği zorunlu bir görsel. Bu nedenle bana herhangi bir ödemesi yapılmıyor, parasal destek verilmiyor. Bilinsin istedim.

AB destekli bütün sitelerde, bu logoların olması mecburi tutuluyor. Bazılarının aklına sitenin AB ve Türkiye Gazeteciler tarafından desteklenmesi parasal bir döngü olarak anlaşılabilinir. Oysa sadece iki yıllığına hosting ve domain desteği verildi.

Başka bir parasal destek söz konusu değil.

Bir haber sitesi olmaya niyetim yok. Daha çok serbest tarzda yazılar, araştırma dosyaları ve bolca fotoğraf yayınlamayı düşünüyorum.

Destek olan arkadaşların isimlerini tek tek yazmadan hepsine teşekkürlerimi borç biliyorum.

Şimdilik hepsi bu. Umarım rahatsızlık vermemişim.

Blog adresim. www.seyhmuscakirtas.com

Yeni site : www.3uncugoz.com

Arada bir göz atar, yazdıklarımızı okursanız, iyi olur. Mutlaka ilginizi çekecek bir yazı ya da fotoğraf bulabilirisiniz diye düşünüyorum.

Şeyhmus Çakırtaş / Belki bir editör

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s